Víte, že Nový zámek u Lanškrouna byl postaven v letech 1699 - 1712 podle plánů italského architekta Domenica Martinelliho?

Novinky na stránkách
20.11.2018 - Rada obce

Zasedání rady obce dne 15.11.2018

13.11.2018 - Podzim v obci

Fotografie podzim 2018

05.11.2018 - Výbory a komise

Noví členové výborů a komisí

05.11.2018 - 2018

Rudoltický zpravodaj č. 6/2018

01.11.2018 - Zastupitelstvo obce

Noví členové zastupitelstva a rady obce

01.11.2018 - Tělocvična

Změna správce tělocvičny, nový telefon

22.10.2018 - Povinné informace

Změna telefonního čísla: Obecní úřad 467 771 292

Informace

 

 

Počasí


Sobota Neděle Pondělí

Úterý Středa Ćtvrtek

Statistika

TOPlist

Zámecká oslava

Zámeček v Rudolticích letos slaví i pomáhá

 

V sobotu bylo na Zámeckém vrchu opět živo. Slavilo se 300 let od postavení zámku, přesně 5 let od zahájení provozu a uznání světového rekordu. Přijel skákací hrad, koně i malinký poník, kejklíři, šermíři a další účinkující, nejdále to měla do Rudoltic Michaela Dolinová.Podívat se přišlo během dne 452 návštěvníků.


Od dopoledne se na podiu zpívalo i hrálo, nejdříve vystoupila dětská hudební skupina Hudrovníci, westernové dovednosti předvedl oblíbený Bleskový Jack a pak už se pořád něco dělo. Šermovalo se, žonglovalo, hrálo a zpívalo, jezdilo na koních, loutkové pohádky nebo zkouška žonglování se dětem líbily,mohly si vyzkoušet i malování perníků.
Do oslavy získání světového rekordu za vytvoření návleku s nejvíce knoflíky jsme zapojili děti i dospělé, kdo chtěl, dostal bublifuk a na znamení všichni začali usilovně vytvářet bubliny, sice jich asi nebylo tolik, kolik je knoflíků na rekordním návleku, ale všichni se dobře pobavili a to je hlavní.
Dětem i dospělým se líbilo vystoupení paní Dolinové, která děti přezkoušela ze znalostí počasí a přírody, bohužel pak začal liják a tak se všichni poschovávali kam se dalo a poslouchali country písničky. Mezi tím jsme s paní Dolinovou prošli Zámeček, který se jí velmi líbil.Zaujal ji knoflíkový světový rekord a nejvíce knoflíkový kočárek.Ve sklepení jí sice byla zima, ale zase si mohla hodit do zámeckého pokladu korálek pro štěstí.
Měla se křtít skupinka 6 zámeckých strašidýlek, déšť to neumožnil, ale po něm se objevilo sedmé a je to holčička. Křest proběhne při jiné příležitosti.Nakonec musela být pro nepřízeň počasí zrušena i ohnivá podívaná na závěr, která proběhne při Hradozámecké noci z 1-2.9.

Kromě zábavy se také dále pomáhá potřebným, v aukci probíhal prodej plyšáků a různých předmětů, vydražila se i velká plyšová opice a získaná částka byla přidána k celkové sumě získané pro sedm klientů z Domova pod hradem Žampach. Pan ředitel převzal darovací šek na částku získanou od 1.5.2011 celkem 202 227 korun. Na to, že jsem měla strach když jsem slíbila že se pokusím získat 77 000 Kč je výsledek mnohem lepší a jsem vděčná všem, kteří k němu přispěli.

Když se domlouvala návštěva akce s rodinou Tomáše Rybičky, který maluje krásné obrázky hlavou, nikdo z nich ani z Domova v Žampachu netušil, že se podařilo získat prostředky od hodných lidí z Prahy a udělat na Zámečku unikátní výstavu všech zvětšených Tomášových obrázků, které jsou i na pohlednicích.Překvapení se podařilo a moc mě potěšilo, že se výstava všem líbí.Kvůli tomu, aby ji viděl, byl Tomáš i s vozíčkem vynesen do prvního patra po nepříjemných točitých schodech, což se jemu velice líbilo, nosičům už méně.Výstava obrazů na cihlové zdi je působivá,a Tomášovy obrázky jsou úžasné s ohledem na to,jakým způsobem je maluje a v té větší velikosti ještě více vyniknou, jak prohlásilo už několik návštěvníků. Výstava se líbila i Tomášově babičce i mamince. Tomášova učitelka Marta Majvaldová která s ním maluje mu říkala, že jeho obrázky ve větší velikosti vypadají úplně jinak než když je spolu malují.
Upozornila jsem Tomáše, že na zdech je ještě dost místa na další obrázky, tomu se moc smál, ale jak ho znám, jistě nějaké pěkné po prázdninách namaluje.

Kromě Tomáše jsem na akci pozvala i rodinu Řehořovu, protože bych jim ráda pomohla získat prostředky na rehabilitační pobyty pro jejich 4 letého syna Kubíčka,který je z dvojčat předčasně narozených, on však prodělal 14 dní po narození masivní krvácení do mozku s následnou obrnou levé polovičky těla. Je to velký bojovník a naštěstí se s úsilím celé rodiny i fyzioterapeutů daří pomalu obnovovat pohyblivost, alespoň sice nejistě a pomalu ale chodí, brzy se však unaví a daleko nedojde, levá ruka je stále skoro bezvládná.
Rodina s třemi dětmi však každoročně není schopna navíc sehnat na minimálně dva rehabilitační pobyty ve speciálních zařízeních, jeden stojí 20 000 Kč, navíc jsou na Kubíčka velmi drahé speciální boty. Pro maminku,která na pobyty s ním musí jezdit je velmi stresující, když má objednat pobyt předem a v tu chvíli na něj nemá prostředky a nezbývá jí než doufat, že do pobytu se je podaří získat, nebo si na to vzít půjčku, to však není nejlepší řešení. Kubík ale tu rehabilitaci moc potřebuje právě v tomto věku, ještě několik let je šance na trvalé zlepšení pohyblivosti, a to je pro celou rodinu a hlavně pro Kubíka velmi důležité.
Podařilo se založit darovací konto u společnosti Avevia, kdo by chtěl Jakubovi Řehořovi přispět, může na č.ú.2000276305/2010 var.symbol 11200004, podrobnější informace jsou na www.avevia.cz pod názvem „Léčebné pobyty a cyklokočárek na míru pro Jakuba Řehoře.“

 V rámci Knoflíkiády III. na Zámečku i u stánku s výrobky chráněné dílny na Českotřebovském nádraží budu dál prodávat pohlednice s obrázky Tomáše Rybičky, získávat prostředky pro Kubíčka a od září i pro skupinku slabozrakých dětí ze speciální školy v Moravské Třebové, děti dokázaly nasbírat přes 12 kilo knoflíků, tak bych jim ráda nějak pomohla, buď získat lepší vybavení nebo materiál do dílny, nebo prostředky na ozdravné pobyty v přírodě. Říká se, že „všechno jde když se chce“,já vždy dodávám,že „když to nejde tak,půjde to jinak“ a na Zámečku, který stále ještě není opraven ani moc znám i v mém životě a zdravotním stavu to opravdu platí.


 Krasava Šerkopová
 

Video: Zámecké oslavy přitáhly účinkující i diváky (OIK TV) - ZDE

 

Fotografie pořídili: Vladimír Provazník, Zdena Ledlová a Krasava Šerkopová