Víte, že kostel vysvěcený sv. Petru a Pavlu je empírový, postavený z materiálu vyhořelého barokního Nového zámku?

Novinky na stránkách
13.11.2018 - Podzim v obci

Fotografie podzim 2018

07.11.2018 - Rada obce

Zasedání rady obce dne 1.11.2018

05.11.2018 - Výbory a komise

Noví členové výborů a komisí

05.11.2018 - 2018

Rudoltický zpravodaj č. 6/2018

01.11.2018 - Zastupitelstvo obce

Noví členové zastupitelstva a rady obce

01.11.2018 - Tělocvična

Změna správce tělocvičny, nový telefon

22.10.2018 - Povinné informace

Změna telefonního čísla: Obecní úřad 467 771 292

Informace

 

 

Počasí


Sobota Neděle Pondělí

Úterý Středa Ćtvrtek

Statistika

TOPlist

Zámeček - Nový zámek u Rudoltic

www.novyzamek.cz

Stojí na návrší mezi Lanškrounem a Rudolticemi, zvaném Zámecký vrch, v něm. podobě Schloßberg. Dnes stojí jen torzo – třípatrová budova o půdorysu obdélníku se zaobleným jihozápadním rohem. V patrech má po velké čtvercové místnosti a malém pokojíku. Do zaobleného rohu je vestavěno šnekové schodiště. Budova je podsklepena a sklepy pokračují dále na sever a západ.

O stavbě Nového zámku bylo rozhodnuto v r. 1698, protože starší zámek v Lanškrouně už nevyhovoval svým umístěním a zchátralým stavem požadavkům tehdejší doby. Místo pro výstavbu bylo nalezeno na vršku u Rudoltic a stavba začala na jaře r. 1699. Podle plánů italského architekta Domenica Martinelliho stavbu řídil italský stavební mistr Antonio Salla. Rozsáhlý barokní zámek měl tvar písmene H , v každém patře 14 velkých sálů, a další menší místnosti, průčelí zámku bylo čtyřpatrové, v každém rohu byla třípatrová věž. Okolí zámku bylo změněno v rozsáhlý park . V červ nu  r. 1712 byla stavba zhruba dokončena . Pod zámkem byla vybudována rozsáhlá sklepení, která byla později při bourání zámku částečně zasypána, nyní je přístupných zhruba 1000m2

 

Nový zámek při dokončovacích pracích dne 14.dubna r. 1714 kvůli nepozornosti tovaryše a špatně uhašenému ohníčku částečně vyhořel, shořela větší část krovů.. Během následujících let byl znovu opravován, brzy však, r. 1719 udeřil do střední části zámku blesk a způsobil další požár, při kterém vyhořela celá střední část, kamenné vázy praskaly žárem a shořelo hlaví schodiště..V r. 1721 byly budovány místo vyhořelých dřevěných schodů nové kamenné v střední části zámku. V pozdějších letech sloužila alespoň část zámku jako místo, kam lidé z okolí jezdili vyřizovat různé správní záležitosti Lanškrounsko – Lanšperského panství.

V r. 1754 však došlo k dalšímu požáru ze zatím neznámé příčiny vyhořely opět krovy a zámek přišel o velkou část střechy. Po tomto požáru bylo rozhodnuto zámek, který „užitek nepřinášel a oprava by se nevyplatila“ zbourat a demolice začala 19.5.1756.Zámek kromě pravé přední věže bourali dělníci několik let, stavební materiál byl prodám a využit na další stavby v okolí, jako například i kostela v Rudolticích. Nezasypaný zbytek původních sklepení byl později využit k uskladnění piva z Lanškrounského Lichtensteinského pivovaru.

Zbylá věž byla znovu opravena po návštěvě knížete Aloise v r. 1802, v přízemí byla nejdříve jen šenkovna, v prvním patře taneční sál. Vařit se začalo po roce 1818 a hostinec i Zámecký vrch se brzy stal velmi oblíbeným a navštěvovaným  výletním místem.

Venku byl později postaven altán, kuželna, na přenosný prkenný taneční parket si pamatují lidé z okolí ještě dnes.

Po druhé světové válce přešel Nový zámek s okolními pozemky do majetku rodina Žákovy,která v přízemí obnovila restauraci kde se mohli návštěvníci několik dalších let najíst a občerstvit. Později v padesátých letech byla restaurace uzavřena, a v r. 1965 celý objekt přešel do majetku města Lanškroun. Postupně bylo podniknuto několik pokusů o opravu, věž však nakonec opravena nebyla a nadále chátrala až do r. 2004, kdy se o možnost opravy této barokní památky začal zajímat architekt MgA Přemyslav Kokeš, který se rozhodl se svým společníkem Mgr Jiřím Vávrou zámeckou věž opravit a zachránit tuto část bývalého rozsáhlého zámku s pohnutým osudem před zřícením.

Zámecká věž i sklepení byla částečně opravena a vyčištěna, má novou střechu, omítku i okna a provoz pro návštěvníky byl slavnostně zahájen 7.7.2007. Od té doby se na Zámečku pořádají v sezoně zábavné akce, ve věži i sklepení jsou různé výstavky a rozšiřují se i výstavky stálé, informační materiály, byla napsána vůbec první informační brožurka o Novém zámku.

Nový zámek má Turistickou známku, i Turistickou vizitku a připravují se pamětní zámecké mince a různé další zajímavosti a suvenýry i pohlednice pro návštěvníky, kteří se přichází podívat. Návštěvníci si mohou při prohlídce poslechnout výklad historie i znění dopisu stavitele zámku, který  r.1699 psal knížeti r. Liechtensteinů o začátku stavby. Jedná se o jeden z největších a nejvýstavnějších zámků ve střední evropě vůbec, kdy postavených zůstalo pouhé torzo, které však má návštěvníkům co nabídnout.

Prohlídka je možná od začátku května do konce září v sobotu, neděli a ve svátky v době od  10.00 do 18.00, skupinové prohlídky a školní třídy je možno provést i ve všední den po předchozí domluvě.

Kontaktní osoba :
Kastelánka Krasava Šerkopová  tel: 776 642 277 e-mail: kastelankazam@seznam.cz   

(zpracovala Krasava Šerkopová)

 

Rudoltická kavárna na Zámečku

                                          

Provozní doba:

Pondělí      zavřeno

Úterý        18.00 – 22.00 hod.

Středa      18.00 – 22.00 hod.

Čtvrtek      zavřeno

Pátek       18.00 – 24.00 hod.

Sobota     18.00 – 24.00 hod.

Neděle     18.00 – 21.00 hod.

 

e-mail: rudoltickakavarnanazamecku@seznam.cz

tel. č.: 736 708 145

Facebook: Kavárna Zámeček