Víte, že v roce 1358 přešlo lanškrounsko-lanšperské panství do majetku litomyšlského biskupství?

Novinky na stránkách
12.12.2017 - Rada obce

Zasedání rady obce dne 6.12.2017

12.12.2017 - Advent 2017

10.12.2017 - Zastupitelstvo obce

Zápis ze zasedání Zastupitelstva obce Rudoltice konaného dne 30.11.2017

02.11.2017 - 2017

Rudoltický zpravodaj č.6/2017 vč. přílohy, listopad

27.09.2017 - Ceníky

Nový ceník služeb obce Rudoltice a společnosti Vision platný od 1.10.2017

10.12.2016 - Likvidace odpadu

Svozový plán odpadu pro rok 2018

Informace

 

 

Počasí


Sobota Neděle Pondělí

Úterý Středa Ćtvrtek

Statistika

TOPlist

Návštěva hejtmana M.Netolického na Zámečku

Na prohlídku Zámečku přijel krajský hejtman Martin Netolický

 

Před časem jsem si řekla, protože Zámeček by potřeboval podporu kraje, že pozvu pana hejtmana na prohlídku, protože sebelepší fotografie nemohou nahradit osobní zážitek.

Dvanáctého dubna pan hejtman přijel, s ním také s kamerou z redakce regionální televize Oik a Zámeček procházeli s námi. Ukázala jsem venku jak rozsáhlý byl dříve celý zámek a pak jsem v prvním patře popsala to nejdůležitější z jeho historie. Vysvělila jsem také panu hejtmanovi jak a proč se sbírají na Zámečku knoflíky, čeho se podařilo díky nim dosáhnout a ukázala mu ty nejstarší a nejzajímavější ze sbírky. Prohlédl si i drátenickou výstavku, kde se mu nejvíce líbilo půlmetrové srdce na Český rekord a také jemná miska z černého drátu.

Vysvětlila jsem tvrdé podmínky, za kterých se snažím udržet provoz, umožnit prohlídku a ukázat návštěvníkům něco zajímavého, bez platu a bez dotací provozních nákladů. Jediným příjmem, který zdaleka nestačí na vše potřebné je vstupné, když přijde za rok méně návštěvníků, tak je velice těžké zajistit provoz a ještě něco vylepšovat. Také povětrnostní podmínky stále poškozují jen napůl opravenou věž a do sklepení po dešti zatéká, to zažil pan hejtman na vlastní kůži, když se ve sklepení musel v některých místech vyhýbat loužím.

Ukázala jsem také, kde by měl být vchod do možné podzemní chodby a prošli jsme i okolí věže a místa, kde zámek původně stál. Pohovořili jsme si, co by Zámeček potřeboval nejvíce a doufám, že jsme navázali spolupráci, která povede ke zlepšení současné situace a pomůže této stále málo známé a opomíjené, ale zajímavé památce pardubického kraje.

Po prohlídce pan hejtman napsal do návštěvní knihy, že oceňuje moji práci, že expozice nejsou sice honosné, ale jsou připravovány srdcem, což je pravda a že přeje Zámečku, aby našel další perspektivu rozvoje i přízeň místní i krajské samosprávy, protože má obrovský potenciál. Domluvili jsme se na formách možné podpory kraje a tak doufám, že návštěva pana hejtmana je dalším dobrým krokem správným směrem pro Zámeček na jeho cestě k opravené a navštěvované památce, která je v několika směrech unikátní a ojedinělá a má co nabídnout.

 

Krasava Šerkopová,
kastelánka

 

Fotografie pořídil: Lubomír Kozel