Víte, že v roce 1358 přešlo lanškrounsko-lanšperské panství do majetku litomyšlského biskupství?

Novinky na stránkách
13.11.2018 - Podzim v obci

Fotografie podzim 2018

07.11.2018 - Rada obce

Zasedání rady obce dne 1.11.2018

05.11.2018 - Výbory a komise

Noví členové výborů a komisí

05.11.2018 - 2018

Rudoltický zpravodaj č. 6/2018

01.11.2018 - Zastupitelstvo obce

Noví členové zastupitelstva a rady obce

01.11.2018 - Tělocvična

Změna správce tělocvičny, nový telefon

22.10.2018 - Povinné informace

Změna telefonního čísla: Obecní úřad 467 771 292

Informace

 

 

Počasí


Sobota Neděle Pondělí

Úterý Středa Ćtvrtek

Statistika

TOPlist

Masopust 2016

Rudoltický staročeský masopust 2016

 

V sobotu 20. února prošel naší obcí již po sedmé masopustní průvod, letošní ročník proběhl v duchu tradičního staročeského masopustu.

V ranních hodinách projelo sídlištěm na Zámečku koňské spřežení, které doprovázeli muzikanti, kejklíři a masky. Všichni zvali místní do hlavního průvodu obcí.

Samotné zahájení masopustu proběhlo v 10:30 hodin na fotbalovém hřišti, následovalo vystoupení kejklířů a poté se průvod mohl vydat na pochod obcí. Čelo průvodu tvořilo koňské spřežení s povozem, za ním kráčel Laufr, který celý průvod řídil, Strakatý se ženuškou, muzikanti a kejklíři, medvědář s medvědem, babky, kominík, cikánka s dítětem, fotograf, Turek, Žid, kobyla, Krakonoš se sojkou, kat, smrtka, řemeslníci, kobyla, harmonikář, chůdař, vysloužilý voják s flašinetem, hasiči, ale i pohádkové bytosti princezna, kašpárek, medvíďata a další, přidali se i občané nemaskovaní, což je chvályhodné.

První zastávkou byl obecní úřad, kde Laufr požádal starostu o povolení pořádat maškarní veselí a  průvod v obci. Starosta chvíli „váhal“, ale přece jen svolení dal, avšak jen do půlnoci a své vážné rozhodnutí stvrdil s ostatními maskami přípitkem po „kalíšku“, průvod se tak mohl vydat „v klidu“ na cestu obcí. Další jeho zastávkou bylo stavení místostarostky, kde průvod jejímu pantátovi zazpíval, zatancoval a zaslouženě se každému dostalo opět po kalíšku a přání šťastné cesty při pochůzce obcí. Na konci druhého sídliště průvod potkal skupinu dřevorubců, kteří zde již od pátku pilně pracovali a stejně ještě neměli hotovo.  Ani oni nevycházeli z úžasu nad zpěvem a tanečním uměním masek a přáli všem účastníkům průvodu i nadále krásné počasí a šťastný návrat do cíle, kterým bylo již tradičně fotbalové hřiště. Tam již následovalo vyhodnocení nejlepších masek, čtení testamentu s hříchy kobyly, která za ně musela bohužel zaplatit životem. Aby se však mohl masopust konat i příští rok a bylo možné případné nové hříchy na koho svést, Laufr raději kobylu ihned vzkřísil a to živou vodou. Následovalo dlouhé představení kejklířů, lidé si mohli zkusit utkat látku, vyrobit svíčku nebo ochutnat nejrůznější laskominy a nápoje u stánkařů.

Fotbalisti i hasiči zajistili tradiční bohaté občerstvení, kotlíkový guláš moribundus či dobroty z grilu, pouze s prdelačkou to bohužel letos moc nevyšlo, trochu se „sama“ připálila, ale za rok to bude určitě lepší.

Po masopustním celodenním veselí, kterému přálo opravdu krásné počasí, se některé masky a diváci unavili natolik, že na večerní masopustní zábavu již neměli sílu a na sál kulturního domu dorazili ti nejzdatnější. K tanci a poslechu hrály dvě kapely, "PPS" a "Takhle asi ne".

Je tedy stále co vylepšovat co se organizace týká. Zazněly již myšlenky, místo večerní zábavy, na kterou nezbývá sil, udělat například pokračování masopustního veselí hned odpoledne na sále kulturního domu a pojmout jej jako maškarní karneval pro děti i dospělé. Je rok času a uvidíme, třeba vzejdou podněty i od samotných občanů co vylepšit. A je co vylepšovat, například bývá zvykem v jiných obcích, že lidé vychází ze svých příbytků a přejí průvodu veselou zábavu, nabízí maskám nějaký ten koláček či buchtičku na posilněnou, masky se pak umí odvděčit zpěvem a tancem a také mohou na oplátku nabídnout svůj koblížek či cukrovinku. Dochází tak k navazování přátelství a pochlebování kdo lépe napekl.

Vcelku se snad dá říci, že se letošní masopust vydařil, účast občanů a masek byla hojná, sluníčko svítilo jako na objednávku. Nezbývá než všem organizátorům poděkovat, zejména Jitce Sýkorové a Jirkovi Hurychovi, kteří šli do letošního masopustu s plným nasazením, hasičům a fotbalistům, všem za jejich ochotu přiložit ruku k dílu, ale také samotným občanům, že se přišli pobavit. Doufejme, že se i příští osmý ročník vydaří a zase se všichni sejdeme.

 

Pořadatelé a obec Rudoltice

 

 

Fotografie pořídili: Zdeňka Lédlová, Vladimír Provazník, Jaroslav Šembera