Víte, že první zmínka o vesnici pochází z donační listiny Václava II. z roku 1304?

Novinky na stránkách
16.01.2019 - 2019

Rudoltický zpravodaj č. 1/2019 vč. přílohy

11.01.2019 - Ceníky

Cena vodného a stočného od 1.1.2019

21.12.2018 - Adventní čas 2018

Vánoční koncerty

21.12.2018 - Rada obce

Zasedání rady obce dne 20.12.2018

19.12.2018 - Zastupitelstvo obce

Zápis ze zasedání zastupitelstva obce dne 12.12.2018

13.12.2018 - Likvidace odpadu

Svozový plán odpadu pro rok 2019

01.11.2018 - Tělocvična

Změna správce tělocvičny, nový telefon

22.10.2018 - Povinné informace

Změna telefonního čísla: Obecní úřad 467 771 292

Informace

 

 

Počasí


Sobota Neděle Pondělí

Úterý Středa Ćtvrtek

Statistika

TOPlist

Knoflíkiáda 2016

Nečekaně jsme se stali „milionáři“

Na Novém zámku u Lanškrouna jsme se všemi, kteří se účastnili příprav už pátého ročníku charitativní ackce Knoflíkiáda ještě v pátek mysleli, že budeme dělat dva pokusy o nové České rekordy. Byl připraven pokus o vytvoření drátovaného srdce s největším počtem smyček a jako druhý jsme tvořili Obří srdce z největšího počtu knoflíků.

Při sčítání všech knoflíků, které na Zámečku jsou jak navlečené na provázku z předchozích rekordů, tak volné i na originálních výrobcích s knoflíky jsem v sobotu ve tři ráno zjistila, že už konečně máme víc než milion knoflíků. Dopoledne jsem se s tímto zjištěním obrátila na ředitelství i komisařku agentury Dobrý den a oni po domluvě souhlasili, že nám umožní udělat ještě třetí pokus o další Český rekord s názvem „Nejvíce knoflíků na jednom místě“. Trvalo to pět let, knoflíky se začaly sbírat 10.6.2010, konečně jich máme  1 100 000 kusů a tento počet bylo jako rekord uznán. I další dva pokusy o rekordy proběhly v pořádku a jsou uznány.

Druhý rekord drátované srdce z největšího počtu smyček je nakonec velké 51 x 55 cm a je vyrobeno z 66,20 m měděného drátu různých průměrů a odstínů, z 1370 smyček a ozdobných spirál, jeho výroba trvala 41,30 hod., váží 0,85 kg.

Je to zatím mé největší srdce, které jsem vyrobila pro nadační fond NFOZP, který jej dá do aukce. Jsme všichni zvědaví kdo a za jakou částku jej nakonec koupí a tím přispěje na možnost zaměstnání pro lidi se zdravotním omezením. Tento fond různými způsoby pomáhá zajistit nebo vytvořit pracovní místa pro handicapované, vznikl v roce 2007 kdy byl také zahájen provoz Zámečku. Doufáme, že začínající dlouhodobá spolupráce pomůže potřebným a ještě se lidé, kteří využijí nabídky zážitků na Zámečku nebo si koupí ruční výrobky v katalogu na www.srdcerváči.cz také pobaví nebo potěší své blízké pěkným a originálním dárkem.

Třetí rekord Obří srdce s nejvíce knoflíky nakonec mělo lem z 500 000 knoflíků, na šířku 4,65m a dlouhé bylo 7,60 m, s originálními knoflíky do něj vstoupilo při tvorbě rekordu 108 lidí a krásný lem vytvořilo svými motorkami 15 členů KČT Dolní Dobrouč. Nejen že si k této příležitosti polepili knoflíky své přilby, ale také si po 50 kusech navlékli na provázek knoflíky, takže jich u sebe měli celkem 1750 ks, pěkně přispěli k úspěchu pokusu o tento rekord.
Opravdu není obvyklé, aby se při jedné akci podařilo udělat hned tři nové české rekordy zejména když se ten třetí nahlásí v den konání akce. Jsem vděčná agentuře Dobrý den, že nám to přesto umožnila. Komisařkou agentury Dobrý den, paní Lenkou Vratišovskou, která na pokusy dohlížela, je evidován i nejmenší knoflík velký 5 mm, největší 5,2 cm.
Máme tak již oficiálně potvrzeno, že jsme se na Zámečku stali opravdu milionáři, knoflíky se samozřejmě stále sbírají, to platí stále. Nyní budeme mít na Zámečku jeden světový rekord a osm Českých rekordů, z toho dva drátenické, ostatní knoflíkové.

Knoflíkové soutěže

Nakonec se v knoflíkových soutěžích sešly i krásné knoflíkové výrobky, děti ze ZŠ Liberec družstvo „Orlíci“ získaly několik cen, za nejzvláštnější knoflíkové zvířátko hada Miroslav Lachman, za nejvíc knoflíků na srdíčku kategorie děti získala cenu Kristýna Šicová, která našila na srdíčko 336 knoflíků. Družstvo Orlíci získalo i cenu za nejvíce knoflíkových výrobků a krásnou knoflíkovou sovu.  Paní Alena Miřejovská dokázala našít na malé dupačky 1346 knoflíků a získala cenu za dupačky s nejvíce knoflíky. Cenu za největší knoflíkové zvířátko získala Petra Klírová, která vyrobila z pevné látky a dřeva motýla a našila na něj 1300 stejných knoflíků, ty sbírala dva roky z vyřazených pracovních plášťů. Na motýla je přišívala měsíc, je to její druhý výrobek v rámci Knoflíkiády. Má uznaný již jeden rekord, největší Maxiknoflík 1,64 x 1,64 m, také její berušku jsme měli v letošním Obřím knoflíkovém srdci.

Členové klubu důchodců z Tatenic se také zapojili a vytvořili přes metr vysoký strom, na který zavěsili 15 látkových knoflíky z obou stran pošitých srdcí, na vršek stromu dali látkový čtyřlístek pošitý knoflíky a strom ozdobili i háčkovanými srdíčky s jedním knoflíčkem. Na tomto stromě pracovalo 17 členů ve věku od 62 -91 let, dohromady jim je 1228 let. To že si dali takovou práci vyrobit něco tak pracného a zajímavého pro charitní akci si zaslouží velikou úctu a jsem jim za jejich doslova nadšenou účast velice vděčná.
Dvě klientky z chráněného bydlení v Hrabyni, Alena Šroková s kamarádkou vyrobily a přivezly krásného páva a ozdobný knoflík, Knoflíkiády se účastní od jejího začátku.

Výtěžek dostane Kubíček

Dalo to vše sice hodně práce a příprav, ale všichni jsme se pobavili. Podařilo se také vybrat pro částečně ochrnutého Kubíčka Řehoře z Hradce Králové skromnou částku 1600 Kč. Kubíček je po operaci ochrnuté a zkrácené Achillovy šlachy a nyní se zotavuje v lázních. Bude však potřebovat další ozdravný pobyt, který již pojišťovna nehradí, snad i tato malá vybraná částka mu pomůže. Tak jako na Zámeček po troškách přibývají knoflíky, tak třeba po částech se podaří do podzimu pro Kubíčka potřebnou částku dát dohromady. Ozdravný pobyt potřebuje dvakrát ročně, zejména nyní po operaci nohy, která bolí.

Co se bude z knoflíků vyrábět příště

Na Zámečku máme první milion a v rekordu pokračujeme. Již nyní máme nakročeno k tomu druhému milionu a kolik knoflíků se nakonec v unikátní sbírce na Zámečku sejde, to si netroufne nikdo odhadnout.
Na příští rok už je jasné, co se bude z knoflíků vyrábět. Již nyní kdo se bude chtít účastnit, může začít sbírat knoflíky a pak z nich vyrobit nějaké zvířátko, tentokrát však trojrozměrné. Hlavní téma je jednoduché, máme příští rok desáté výročí od otevření a tak se budou vyrábět „knoflíkové dorty“ jedno, dvou, nebo i třípatrové. Záleží na každém tvůrci, fantazii se meze nekladou, ani velikosti a nápadům jaký dort z knoflíků a pevnějšího materiálu, který nepodléhá vlhkosti, vytvoří. Jako základ na do dorty se bude hodit třeba polystyren. Pokud je použit silnější papír, je dobře ho nalakovat bezbarvým lakem, nejlépe několika vrstvami, to se osvědčilo na Maxiknoflíku.

Poděkování

Děkuji všem, kteří posílají a nosí knoflíky, které dál mohou, i když přeneseně pomáhat handicapovaným, pro které jsme za těch 5 let získali nyní už 473 600 Kč. A to mě těší a jsem opravdu velice vděčná všem, kteří mi s pořádáním této akce i jinak na Zámečku pomáhají.
Ráda bych zde jmenovala třeba Radka, který pomáhá vždy a děvčata z Rudoltic, která pomohla i s přípravami knoflíků před akcí, paní Miřejovskou a Nástrahovou, které obětavě pomáhaly s přípravami i při akci a jako vždy za krásné fotky velice děkuji kamarádce Zdeně Ledlové., která mi akce na Zámečku kvalitně fotí a od začátku s knoflíky pomáhá.
Ráda bych také poděkovala obci Rudoltice za finanční i jinou podporu, firmám Sanela a Omega tech za dlouhodobou podporu akce i Zámečku,f.Alpha a městu Lanškroun za ceny do soutěží a všem ostatním sponzorům za podporu. Za mediální podporu regionální televizi OIK a Orlickému deníku, kteří informují o všem, co se na Zámečku děje.

             

                                                                                  Dobrovolná kastelánka Krasava Šerkopová

 

Fotografie pořídila Zdeňka Lédlová