Víte, že lokální železniční trať Rudoltice Lanškroun byla postavena v roce 1885?

Novinky na stránkách
13.11.2018 - Podzim v obci

Fotografie podzim 2018

07.11.2018 - Rada obce

Zasedání rady obce dne 1.11.2018

05.11.2018 - Výbory a komise

Noví členové výborů a komisí

05.11.2018 - 2018

Rudoltický zpravodaj č. 6/2018

01.11.2018 - Zastupitelstvo obce

Noví členové zastupitelstva a rady obce

01.11.2018 - Tělocvična

Změna správce tělocvičny, nový telefon

22.10.2018 - Povinné informace

Změna telefonního čísla: Obecní úřad 467 771 292

Informace

 

 

Počasí


Sobota Neděle Pondělí

Úterý Středa Ćtvrtek

Statistika

TOPlist

Hradozámecká noc 2015

Hradozámecká noc na Zámečku se vydařila

 

Už počtvrté se rudoltický Zámeček přidal k ostatním památkám, které se účastnily této pěkné celostátní akce, celkem to letos bylo 80 hradů a zámků. Během příprav jsem ve věži a sklepení rozmístila něco přes 300 svíček, jen jejich zapalování trvalo skoro hodinu. Když se setmělo, vypadala věž osvětlená svíčkami velmi romanticky.

Doprovodný program byl letos vylepšen dvěma novinkami. V třetím patře si návštěvníci pod dohledem šermíře mohli vyrazit zámeckou pamětní minci, kdo měl zájem, dozvěděl se zajímavé informace o vlastnostech kovů. Mnozí také využili možnosti dát si do návštěvní mapy špendlík do místa, odkud přijeli. Schodiště i místnosti věže byly osvětleny více než 200 svícemi, ostatní svítily ve sklepení.

Pod věží od 20 hodin zpíval ženský sbor z Lanškrouna pod vedením paní J. Uhlířové, zájemci si mohli poslechnout pěkné skladby od různých autorů.

Na louce před věží se zabydlela kejklířská skupina Ascarya, u které si děti mohly vyzkoušet žonglování s talíři a další dovednosti. Velký zájem byl o prohlídku sklepení, kde průběžně probíhaly scénky a souboje ze života šermířů v podání členů skupiny historického šermu Garde Gris z Pardubic. Toto oživení sklepeních prostor se i letos návštěvníkům velice líbilo, měli dojem, jako kdyby tam šermíři opravdu láteřili a bojovali každý den.

Druhou letošní novinkou byl příchod zámecké bílé paní, která se objevila za oknem prvního patra a později sešla i mezi návštěvníky. Měla krásné bílé šaty a klobouk se závojem a v ruce svíci. To bylo něco pro děti, které se s ní rády fotily a všude za ní chodily.

Tentokrát přálo i počasí, byl teplý letní podvečer a tak přišlo za čtyři roky kdy se Zámeček této akce Národního památkového ústavu účastní nejvíce návštěvníků, celkem jich bylo 377.

Byl to trochu větší nápor na občerstvení, než se čekalo, a pro příště už víme, že bude třeba rozšířit nabídku, aby si návštěvníci mohli vybrat z více druhů dobrot.

Všichni se těšili na ohnivou podívanou, která v podání kejklířů byla opět moc pěkná, při jejich žonglování s ohnivými řetězy a tyčemi se přihlížejícím doslova tajil dech a vznikly zajímavé fotografie. Některé z nich budou opět vystaveny na Zámečku nebo bude možno si je prohlédnout na stránkách obce Rudoltice, stránkách Zámečku, www.novyzamek.cz i na stránkách města Lanškrouna. Protože se s kamerou přijela podívat i regionální televize Oik, bude video z akce na stránkách www.oik.cz. Lanškrounský infokanál natočil reportáž, kterou bude možno si prohlédnout na www.lainfokanal.cz.

Děkuji za podporu této akce f. Omegatech, obci Rudoltice a všem, kteří Zámeček podporují.

Ráda bych také poděkovala Zdeně, Vladimírovi a Lubošovi, díky nimž máme z této akce krásné fotografie.

Na příští rok bych ráda s pomocí dalších nadšenců připravila lampionový průvod před věží a další program, který ještě na Zámečku nebyl a možná, že příště přijde i kouzelník.

Už nyní jsem zvědavá, na jakém místě se Zámeček v letošní návštěvnosti mezi památkami většinou spravovanými státem umístí, zatím byl vždy v první třetině, což považuji za velký úspěch. Bylo to moc pěkné zakončení prázdnin na Zámečku, na prohlídku se zájemci i dál mohou objednávat telefonicky na č. 776 642 277, ráda je provedu, pracuji však na směny, tak je třeba se předem domluvit. Stále se také na Zámečku sbírají v rámci charitativní akce knoflíky, kdokoli chce, může na další Český rekord přispět jakýmikoliv knoflíky, z kterých vzniká na Zámečku unikátní expozice.

 

Krasava Šerkopová

 

Fotografie pořídili: p. Vladimír Provazník, p. Zdeňka Lédlová, p. Luboš Cach, p. Jolana Kobzová