Víte, že Nový zámek u Lanškrouna byl postaven v letech 1699 - 1712 podle plánů italského architekta Domenica Martinelliho?

Novinky na stránkách
12.12.2017 - Rada obce

Zasedání rady obce dne 6.12.2017

12.12.2017 - Advent 2017

10.12.2017 - Zastupitelstvo obce

Zápis ze zasedání Zastupitelstva obce Rudoltice konaného dne 30.11.2017

02.11.2017 - 2017

Rudoltický zpravodaj č.6/2017 vč. přílohy, listopad

27.09.2017 - Ceníky

Nový ceník služeb obce Rudoltice a společnosti Vision platný od 1.10.2017

10.12.2016 - Likvidace odpadu

Svozový plán odpadu pro rok 2018

Informace

 

 

Počasí


Sobota Neděle Pondělí

Úterý Středa Ćtvrtek

Statistika

TOPlist

Hradozámecká noc 2013

Romantickou Hradozámeckou nocí na Zámečku skončila letošní sezona

Letos podruhé jsem Zámeček přihlásila k účasti na této celostátní akci, která byla úspěšná. Po zahájení si návštěvníci, mezi kterými byla i paní starostka Lenka Bartlová mohli poprvé poslechnout vystoupení chrámového sboru z Lanškrouna na Zámečku. Pak začaly prohlídky, romantická atmosfera ve věži byla doplněná šermíři v kostýmech a výhled na osvětlené okolí návštěvníky lákal. V zájmu bezpečnosti jsem sice do věže, kde se chodilo tam a zpět po točitých schodech bez zábradlí osvětlených jen svíčkami a s dvěma místy kde není u několika schodů zeď o kterou by se dalo opřít pochopitelně nemohla pustit děti do 15 let, protože by mohly vznikat nebezpečné situace. Všichni dospělí návštěvníci vstupovali do věže i sklepení, kam se s dětmi podívat mohli, na vlastní nebezpečí. Venku hrál písničkář Jirka Hurych s členkami skupiny Hlasy ve Tmě a s nimi si zazpívali i návštěvníci. Ve sklepení mohli přihlížet soubojům na meče při hraní karet nebo kostek a dalším scénkám ze života šermířů. Působilo to autenticky, místy to autentické bylo až moc a šermíři si ze Zámečku nějakou tu modřinu odvezli.Celkem se přišlo na romanticky osvětlený Zámeček a doprovodný program podívat 267 návštěvníků, to je proti loňskému roku dvojnásobek.

 Prostředí této barokní památky a hlavně sklepení se šermířům skupiny Dragers z Olomouce líbilo a po skončení programu je zajímaly osudy této barokní památky,kde nikdo z nich ještě nikdy nebyl. Ve 22 hodin uspořádali před věží krásnou ohnivou podívanou, která se všem moc líbila a vysoko šlehající plameny byly opravdu působivé.
Přijeli se podívat návštěvníci až z Prahy a dalších vzdálených míst, a to mě také potěšilo, že se o tom, jaké je Zámeček zajímavé místo díky této akci dozví více lidí.
Některé romanticky osvětlená věž zaujala a říkali, že se jistě někdy přijdou podívat za světla. Zámeček byl jediným objektem na Orlickoústecku, který se této akce pořádané národním památkovým ústavem účastnil a ostudu si rozhodně neudělal, jsem moc zvědavá, na jakém místě se s touto návštěvností umístí. Byla to krásná tečka za sedmou sezonou která nyní končí, dále bude prohlídka možná pouze po telefonické domluvě na č.776 642 277 nejméně pro 4 návštěvníky. Další informace budou na zámeckých stránkách www.novyzamek.cz., obecních stránkách a dalších informačních místech.
Nejvíce mě těší, že se v rámci Knoflíkiády i dalších akcí na Zámečku podařilo získat pro handicapované už přes 450 000 korun, nyní dostal 5 letý Jakub Řehoř-Kubíček, kterého podporujem prostředky na cyklopřívěs, který on i celá rodina potřebovali pro společné výlety i cesty po městě na rehabilitace a k lékařům. Tak jeho ze Zámečku pozdravujem.

Krasava Šerkopová