Víte, že lokální železniční trať Rudoltice Lanškroun byla postavena v roce 1885?

Novinky na stránkách
16.07.2018 - Rada obce

Zasedání rady obce dne 12.7.2018

10.07.2018 - 2018

Rudoltický zpravodaj č. 4/2018

15.06.2018 - Úřední deska

Informace o konání veřejného zasedání zastupitelstva obce Rudoltice

13.06.2018 - Knihovna

Provoz knihovny během letních prázdnin 2018

21.05.2018 - Běh do vrchu 2018

Informace

 

 

Počasí


Sobota Neděle Pondělí

Úterý Středa Ćtvrtek

Statistika

TOPlist

Hradozámecká noc 2013

Romantickou Hradozámeckou nocí na Zámečku skončila letošní sezona

Letos podruhé jsem Zámeček přihlásila k účasti na této celostátní akci, která byla úspěšná. Po zahájení si návštěvníci, mezi kterými byla i paní starostka Lenka Bartlová mohli poprvé poslechnout vystoupení chrámového sboru z Lanškrouna na Zámečku. Pak začaly prohlídky, romantická atmosfera ve věži byla doplněná šermíři v kostýmech a výhled na osvětlené okolí návštěvníky lákal. V zájmu bezpečnosti jsem sice do věže, kde se chodilo tam a zpět po točitých schodech bez zábradlí osvětlených jen svíčkami a s dvěma místy kde není u několika schodů zeď o kterou by se dalo opřít pochopitelně nemohla pustit děti do 15 let, protože by mohly vznikat nebezpečné situace. Všichni dospělí návštěvníci vstupovali do věže i sklepení, kam se s dětmi podívat mohli, na vlastní nebezpečí. Venku hrál písničkář Jirka Hurych s členkami skupiny Hlasy ve Tmě a s nimi si zazpívali i návštěvníci. Ve sklepení mohli přihlížet soubojům na meče při hraní karet nebo kostek a dalším scénkám ze života šermířů. Působilo to autenticky, místy to autentické bylo až moc a šermíři si ze Zámečku nějakou tu modřinu odvezli.Celkem se přišlo na romanticky osvětlený Zámeček a doprovodný program podívat 267 návštěvníků, to je proti loňskému roku dvojnásobek.

 Prostředí této barokní památky a hlavně sklepení se šermířům skupiny Dragers z Olomouce líbilo a po skončení programu je zajímaly osudy této barokní památky,kde nikdo z nich ještě nikdy nebyl. Ve 22 hodin uspořádali před věží krásnou ohnivou podívanou, která se všem moc líbila a vysoko šlehající plameny byly opravdu působivé.
Přijeli se podívat návštěvníci až z Prahy a dalších vzdálených míst, a to mě také potěšilo, že se o tom, jaké je Zámeček zajímavé místo díky této akci dozví více lidí.
Některé romanticky osvětlená věž zaujala a říkali, že se jistě někdy přijdou podívat za světla. Zámeček byl jediným objektem na Orlickoústecku, který se této akce pořádané národním památkovým ústavem účastnil a ostudu si rozhodně neudělal, jsem moc zvědavá, na jakém místě se s touto návštěvností umístí. Byla to krásná tečka za sedmou sezonou která nyní končí, dále bude prohlídka možná pouze po telefonické domluvě na č.776 642 277 nejméně pro 4 návštěvníky. Další informace budou na zámeckých stránkách www.novyzamek.cz., obecních stránkách a dalších informačních místech.
Nejvíce mě těší, že se v rámci Knoflíkiády i dalších akcí na Zámečku podařilo získat pro handicapované už přes 450 000 korun, nyní dostal 5 letý Jakub Řehoř-Kubíček, kterého podporujem prostředky na cyklopřívěs, který on i celá rodina potřebovali pro společné výlety i cesty po městě na rehabilitace a k lékařům. Tak jeho ze Zámečku pozdravujem.

Krasava Šerkopová