Víte, že lokální železniční trať Rudoltice Lanškroun byla postavena v roce 1885?

Novinky na stránkách
13.11.2018 - Podzim v obci

Fotografie podzim 2018

07.11.2018 - Rada obce

Zasedání rady obce dne 1.11.2018

05.11.2018 - Výbory a komise

Noví členové výborů a komisí

05.11.2018 - 2018

Rudoltický zpravodaj č. 6/2018

01.11.2018 - Zastupitelstvo obce

Noví členové zastupitelstva a rady obce

01.11.2018 - Tělocvična

Změna správce tělocvičny, nový telefon

22.10.2018 - Povinné informace

Změna telefonního čísla: Obecní úřad 467 771 292

Informace

 

 

Počasí


Sobota Neděle Pondělí

Úterý Středa Ćtvrtek

Statistika

TOPlist

Hradozámecká noc

Hradozámecká Mystická noc byla na Zámečku úspěšná

Potřetí se Nový zámek u Lanškrouna účastnil na této celostátní akci nočních prohlídek s doprovodným programem, který byl letos opravdu pestrý. Před zahájením, když se sjížděli účinkující začalo pršet, a tak byl program přemístěn do věže, V prvním patře se zabydlel ženský sbor z Lanškrouna a v druhém patře byla kejklířská skupina Ascarya i tvarování balonků.
Ve sklepení, jak bylo už předem domluveno měla své vystoupení šermířská skupina Vanir a tak návštěvníky při procházení Zámečkem čekaly zajímavé zážitky. Od 19.00 hodin, kdy bylo krátké zahájení a naštěstí už nepršelo začínali přicházet lidé z blízka i z větší dálky, několik návštěvníků se přijelo podívat až z Prahy. Při osvětlení svíčkami na každém schodě ze 140 které se při prohlídce vyjdou návštěvníci procházeli věží i sklepením. Někteří si i delší dobu poseděli v prvním patře a zaposlouchali se do podmanivých písní členek ženského sboru, jejichž vystoupení se i letos všem velice líbilo. Pro velký zájem posluchačů sbor své vystoupení ani nepřerušil, jak bylo původně domluveno, ale pokračovali v něm, a posluchači si zazpívali také. Někdy děti už naléhaly, aby se šlo dál, do druhého patra, protože měly zájem nechat si podle výběru vyrobit třeba pejska ,květinu nebo meč z balonků, které se tam tvarovaly pro všechny děti zdarma. Každý si tam také mohl vyzkoušet jestli dokáže roztočit talíř na tyčce a další kejklířské dovednosti. Některým to šlo dobře, jiné talíř tak neposlouchal, ale bavili se všichni, i ti, kteří jen přihlíželi než se vydali do třetího patra. Z něj byl po setmění pěkný výhled na osvětlené město Lanškroun a celé okolí.
Nová část zábradlí zajistila větší bezpečnost a tak návštěvníci mohli opatrně sejít dolů a vydat se do sklepení. Tam už od vchodu bylo slyšet, že se v dalších částech něco děje, ozývalo se i břinkání mečů a výkřiky bojujících. Bylo to už v tak tajemné atmosféře tak působivé, že mi i dospělí přiznávali, že jim naskakuje husí kůže. Tvořily se skupinky, které v zadní místnosti se zájmem sledovaly souboje šermířů a činnost ostatních členů skupiny historického šermu, a ukázky ze života v devátém století. Ve vedlejší místnosti s vysokým stropem si mohli návštěvníci prohlédnout i další nově instalované maxi-fotografie zajímavých a tajemných mlžných obrazců, které před časem v této místnosti vznikly, už se o nich v tisku psalo dříve a tak na ně byli návštěvníci, kteří je ještě neviděli zvědaví. K pěti už dříve vystaveným přibyly k příležitosti této akce další tři maxi –fotografie těchto zajímavých obrazců. Kdo má zájem přečíst si o tom, co se ve sklepení už všechno dělo netrpělivě čeká až vyjde v září další číslo časopisu o záhadách Enigma, kde dostal Zámeček velký prostor pro své tajemné sklepení.
Když už si děti s rodiči i ostatní prošli věž a sklepení, mohli se venku podívat jak se profesionálně míchají v Cocktail baru různé barevné alko i nealkoholické nápoje, které byly podávány s brčkem a znakem netopýra, který byl i zámeckým maskotem této akce. U vstupu si při zakoupení vstupenky mohli návštěvníci koupit i magnetku netopýrka.
Do půlnoci si Zámeček podle přesné evidence vstupenek prohlédlo letos 322 návštěvníků, je to o něco víc, než vloni a zatím největší účast na této akci na konci prázdnin. Nebyla by ovšem tak úspěšná bez podpory sponzorů, kteří na akci přispěli, nejvíce bych chtěla poděkovat obci Rudoltice,městu Lanškroun, f. Omega-tech, Mta Group, Symbios i všem dalším, kteří s přípravami nebo při akci pomáhali.Také zámečtí fotografové Zdena,Jirka a Luboš si za krásné fotky které udělali a vydrželi až do konce akce zaslouží mé poděkování.
Byla to pěkná a úspěšná tečka na konci letošní sezony, ve které si tak i noví hostinští mohli vyzkoušet, jak to na Zámečku chodí, co návštěvníci žádají aby jim mohli v pěkně upravené kavárně vyhovět.
Příjemné posezení venku i uvnitř je možné i nadále, kromě pondělí každý den od 13. hodin.
Prohlídky jsou možné po domluvě na tel: 776 642 277 nebo e mailu: kastelankazam@seznam.cz celoročně a už nyní se návštěvníci objednávají na září.
Stále se na Zámečku také sbírají knoflíky, při akci byla předána i první cena-dřevěný, 30 cm vysoký kůň rodině, která se svým tipem nejvíce přiblížila počtu knoflíků nad 100 000 v metrákovém daru rodiny Šafářovy z Jablonného nad Orlicí. Synovi se dárek líbil a hned ho srdečně objal, tak se paní Monice z Lanškrouna tipování v soutěži s Orlickým deníkem vyplatilo.Knoflíků jsem napočítala ještě víc, než tipovali, celkem 142 068. Ty se i nadále na Zámečku sbírají a ještě nejméně rok sbírat budou, každý ještě může přispět ke vzniku unikátní sbírky milionu knoflíků. Pokračuje se i v pokusu o další Český rekord-Nejvíce knoflíků na jednom místě.
Ty,co už na Zámeček dorazily se přebírají,třídí, počítají a upravují se z nich nové expozice.
Díky tomu, že jsem nechala instalovat zavírací dveře do prvního patra, které ochotně vyrobili v klempířství Mann i s novým zábradlím na části schodiště jsem mohla nechat dovézt na stříbrné a zlaté knoflíky dřevěnou truhlu po babičce, kterou bych chtěla ještě polepit knoflíky s různými ornamenty a udělat tak další část „knoflíkového pokladu“, která se bude jistě návštěvníkům líbit, jak ukazuje komentář návštěvníků, kteří si ji poprvé v neděli prohlíželi.
Doufám,že se podaří truhlu pořádně zaplnit těmi nejkrásnějšími knoflíky, a vznikne tak další zajímavá část této unikátní knoflíkové sbírky na „knoflíkovém Zámečku“v Rudolticích.

Krasava Šerkopová

 

Foto pořídily: Zdena Ledlová, Krasava Šerkopová