Víte, že roku 1619 byla vesnice převedena do majetku rodu Lichtensteinů?

Novinky na stránkách
12.12.2017 - Rada obce

Zasedání rady obce dne 6.12.2017

12.12.2017 - Advent 2017

10.12.2017 - Zastupitelstvo obce

Zápis ze zasedání Zastupitelstva obce Rudoltice konaného dne 30.11.2017

02.11.2017 - 2017

Rudoltický zpravodaj č.6/2017 vč. přílohy, listopad

27.09.2017 - Ceníky

Nový ceník služeb obce Rudoltice a společnosti Vision platný od 1.10.2017

10.12.2016 - Likvidace odpadu

Svozový plán odpadu pro rok 2018

Informace

 

 

Počasí


Sobota Neděle Pondělí

Úterý Středa Ćtvrtek

Statistika

TOPlist

Hradozámecká noc

Hradozámecká Mystická noc byla na Zámečku úspěšná

Potřetí se Nový zámek u Lanškrouna účastnil na této celostátní akci nočních prohlídek s doprovodným programem, který byl letos opravdu pestrý. Před zahájením, když se sjížděli účinkující začalo pršet, a tak byl program přemístěn do věže, V prvním patře se zabydlel ženský sbor z Lanškrouna a v druhém patře byla kejklířská skupina Ascarya i tvarování balonků.
Ve sklepení, jak bylo už předem domluveno měla své vystoupení šermířská skupina Vanir a tak návštěvníky při procházení Zámečkem čekaly zajímavé zážitky. Od 19.00 hodin, kdy bylo krátké zahájení a naštěstí už nepršelo začínali přicházet lidé z blízka i z větší dálky, několik návštěvníků se přijelo podívat až z Prahy. Při osvětlení svíčkami na každém schodě ze 140 které se při prohlídce vyjdou návštěvníci procházeli věží i sklepením. Někteří si i delší dobu poseděli v prvním patře a zaposlouchali se do podmanivých písní členek ženského sboru, jejichž vystoupení se i letos všem velice líbilo. Pro velký zájem posluchačů sbor své vystoupení ani nepřerušil, jak bylo původně domluveno, ale pokračovali v něm, a posluchači si zazpívali také. Někdy děti už naléhaly, aby se šlo dál, do druhého patra, protože měly zájem nechat si podle výběru vyrobit třeba pejska ,květinu nebo meč z balonků, které se tam tvarovaly pro všechny děti zdarma. Každý si tam také mohl vyzkoušet jestli dokáže roztočit talíř na tyčce a další kejklířské dovednosti. Některým to šlo dobře, jiné talíř tak neposlouchal, ale bavili se všichni, i ti, kteří jen přihlíželi než se vydali do třetího patra. Z něj byl po setmění pěkný výhled na osvětlené město Lanškroun a celé okolí.
Nová část zábradlí zajistila větší bezpečnost a tak návštěvníci mohli opatrně sejít dolů a vydat se do sklepení. Tam už od vchodu bylo slyšet, že se v dalších částech něco děje, ozývalo se i břinkání mečů a výkřiky bojujících. Bylo to už v tak tajemné atmosféře tak působivé, že mi i dospělí přiznávali, že jim naskakuje husí kůže. Tvořily se skupinky, které v zadní místnosti se zájmem sledovaly souboje šermířů a činnost ostatních členů skupiny historického šermu, a ukázky ze života v devátém století. Ve vedlejší místnosti s vysokým stropem si mohli návštěvníci prohlédnout i další nově instalované maxi-fotografie zajímavých a tajemných mlžných obrazců, které před časem v této místnosti vznikly, už se o nich v tisku psalo dříve a tak na ně byli návštěvníci, kteří je ještě neviděli zvědaví. K pěti už dříve vystaveným přibyly k příležitosti této akce další tři maxi –fotografie těchto zajímavých obrazců. Kdo má zájem přečíst si o tom, co se ve sklepení už všechno dělo netrpělivě čeká až vyjde v září další číslo časopisu o záhadách Enigma, kde dostal Zámeček velký prostor pro své tajemné sklepení.
Když už si děti s rodiči i ostatní prošli věž a sklepení, mohli se venku podívat jak se profesionálně míchají v Cocktail baru různé barevné alko i nealkoholické nápoje, které byly podávány s brčkem a znakem netopýra, který byl i zámeckým maskotem této akce. U vstupu si při zakoupení vstupenky mohli návštěvníci koupit i magnetku netopýrka.
Do půlnoci si Zámeček podle přesné evidence vstupenek prohlédlo letos 322 návštěvníků, je to o něco víc, než vloni a zatím největší účast na této akci na konci prázdnin. Nebyla by ovšem tak úspěšná bez podpory sponzorů, kteří na akci přispěli, nejvíce bych chtěla poděkovat obci Rudoltice,městu Lanškroun, f. Omega-tech, Mta Group, Symbios i všem dalším, kteří s přípravami nebo při akci pomáhali.Také zámečtí fotografové Zdena,Jirka a Luboš si za krásné fotky které udělali a vydrželi až do konce akce zaslouží mé poděkování.
Byla to pěkná a úspěšná tečka na konci letošní sezony, ve které si tak i noví hostinští mohli vyzkoušet, jak to na Zámečku chodí, co návštěvníci žádají aby jim mohli v pěkně upravené kavárně vyhovět.
Příjemné posezení venku i uvnitř je možné i nadále, kromě pondělí každý den od 13. hodin.
Prohlídky jsou možné po domluvě na tel: 776 642 277 nebo e mailu: kastelankazam@seznam.cz celoročně a už nyní se návštěvníci objednávají na září.
Stále se na Zámečku také sbírají knoflíky, při akci byla předána i první cena-dřevěný, 30 cm vysoký kůň rodině, která se svým tipem nejvíce přiblížila počtu knoflíků nad 100 000 v metrákovém daru rodiny Šafářovy z Jablonného nad Orlicí. Synovi se dárek líbil a hned ho srdečně objal, tak se paní Monice z Lanškrouna tipování v soutěži s Orlickým deníkem vyplatilo.Knoflíků jsem napočítala ještě víc, než tipovali, celkem 142 068. Ty se i nadále na Zámečku sbírají a ještě nejméně rok sbírat budou, každý ještě může přispět ke vzniku unikátní sbírky milionu knoflíků. Pokračuje se i v pokusu o další Český rekord-Nejvíce knoflíků na jednom místě.
Ty,co už na Zámeček dorazily se přebírají,třídí, počítají a upravují se z nich nové expozice.
Díky tomu, že jsem nechala instalovat zavírací dveře do prvního patra, které ochotně vyrobili v klempířství Mann i s novým zábradlím na části schodiště jsem mohla nechat dovézt na stříbrné a zlaté knoflíky dřevěnou truhlu po babičce, kterou bych chtěla ještě polepit knoflíky s různými ornamenty a udělat tak další část „knoflíkového pokladu“, která se bude jistě návštěvníkům líbit, jak ukazuje komentář návštěvníků, kteří si ji poprvé v neděli prohlíželi.
Doufám,že se podaří truhlu pořádně zaplnit těmi nejkrásnějšími knoflíky, a vznikne tak další zajímavá část této unikátní knoflíkové sbírky na „knoflíkovém Zámečku“v Rudolticích.

Krasava Šerkopová

 

Foto pořídily: Zdena Ledlová, Krasava Šerkopová