Víte, že roku 1434 obdržel celé panství stoupenec husitů Vilém Kostka z Postupic a jeho rod vlastnil panství do roku 1505?

Novinky na stránkách
13.11.2018 - Podzim v obci

Fotografie podzim 2018

07.11.2018 - Rada obce

Zasedání rady obce dne 1.11.2018

05.11.2018 - Výbory a komise

Noví členové výborů a komisí

05.11.2018 - 2018

Rudoltický zpravodaj č. 6/2018

01.11.2018 - Zastupitelstvo obce

Noví členové zastupitelstva a rady obce

01.11.2018 - Tělocvična

Změna správce tělocvičny, nový telefon

22.10.2018 - Povinné informace

Změna telefonního čísla: Obecní úřad 467 771 292

Informace

 

 

Počasí


Sobota Neděle Pondělí

Úterý Středa Ćtvrtek

Statistika

TOPlist

Adventní čas 2015

Advent 2015

Adventní program v roce 2015 byl bohatý a snad si každý z našich občanů vybral alespoň jednu akci, která přispěla k jeho předvánoční pohodě.

První adventní týden byl zahájen v sobotu 28. listopadu zájezdem do vánoční Olomouce s možností nákupu dárků. Večer pak pokračoval country bálem na sále kulturního domu, kde k tanci i poslechu hrála kapela Karolina z České Třebové, písničkářské umění předvedl host Jirka Hurych.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu proběhlo 1. prosince před kostelem, bylo tak navázáno na tradici, kterou zavedl již před lety bývalý starosta Oldřich Kolomý na zahradě mateřské školy. Z důvodu zhoršeného počasí bylo zpívání dětí z mateřské a základní školy přemístěno od rozsvíceného stromu do kostela. Děti přistrojené za pasáčky zazpívaly písničky se zimní tematikou, ale i vánoční koledy.  Na hudební nástroje je doprovázely učitelky, hostem byl Mirek Svatoš, o ozvučení celé akce se postaral pan Hostimil Tomášek. Starosta Ivo Kolomý popřál všem občanům krásný vánoční čas a zdraví v novém roce. Živý betlém, tedy svatou rodinu si zahráli Šárka Čírtková a Radek Tejkl, dvě ovečky zapůjčili Antlovi a kůzle Macháčkovi. Díky hasičům bylo možné se zahřát vánočním punčem. Jeho příprava nebyla snadná, neboť silný vítr hasil oheň pod kotlíkem. Po ukončení akce 1. prosince vystřídala živý betlém svatá rodina vyrobená ze slámy paní Evou Klímkovou. Z jesliček pod kostelem  střežila náves obce po celý vánoční čas. Vánoční stromy na sídlišti Zámeček, na návsi, v mateřské škole i na sále kulturního domu jsou z obecních lesů a přichystala je společnost Vision.

Druhou adventní sobotu 5. prosince na sál kulturního domu zavítal Mikuláš se svoji čertovskou a andělskou družinou a nadělil všem dětem balíčky plné dobrot. Odměnou mu byly písničky a básničky přednesené obdarovanými dětmi. O zábavný program se postaraly dvě čertice, které rudoltické děti dobře znají z minulých let. Do svého programu plného písniček a soutěží zapojily nejen děti, ale i rodiče a myslím, že se všichni dobře bavili. Mikulášská nadílka proběhla také v kavárně na Zámečku.

Novinkou letošního adventu byla výstava nazvaná Vánoční ladění, která proběhla během třetího adventního víkendu na sále místního kulturního domu. Výstava byla zahájena již v pátek, kdy ji navštívily děti z mateřské a základní školy. Ochotná paní Neprašová napekla perníčky, umíchala polevu a všechny děti si mohly vyzkoušet jejich zdobení.
V sobotu a v neděli přišly děti na výstavu ještě jednou se svými rodiči a měly možnost se aktivně zapojit do výroby vlastních vánočních dekorací. Rodiče i ostatní návštěvníci si mohli zatím prohlédnout spoustu vystavených exponátů, které vyrobily šikovné ruce našich spoluobčanů. Kromě vystavovaných exponátů bylo možné si zakoupit i drobné vánoční dárky pro své nejbližší. Utržené peníze například za prodej drobných vánočních dekorací vyrobené paní Kristkovou posloužily k nákupu krmiva pro pejsky v psím útulku v Dolním Třešňovci.  Komu se nechtělo hned odejít, mohl se občerstvit u Havelků a ochutnat vánoční cukroví, které napekly šikovné cukrářky Lucka Antl a Eva Klímková.
Dle slov návštěvníků i zápisů v pamětní knize se výstava velmi líbila, překvapila i velkým počtem vystavovaných exponátů. Asi všemi nejvíce obdivovaným exponátem se stal pohyblivý betlém řezbáře pana Šilara. Během výstavy bylo v podstatě již rozhodnuto o jarní velikonoční výstavě i dalších ročnících Vánočního ladění. Tímto vyzývám všechny kutily a zájemce vystavovat, aby se do příštích výstav aktivně zapojili a sami se hlásili se svými výrobky, nerada bych, aby bylo v budoucnu na někoho zapomenuto. S dětskými dílničkami po oba dny pomáhaly členky z klubu důchodců paní Řeháčková, Tejklová, Zahálková, Tomanová, Klimková a Viskupičová. Do příprav a aranžování exponátů se aktivně zapojili samotní vystavovatelé a společnost Vision, všem jim velmi děkuji.

Vystavovateli exponátů i těch určených k prodeji byli:
Děti ZŠ a MŠ, Lucka Antl Petranová, Lenka Bílá, Zdeňka Brejšová, Dubovi, Petra Dvořáková, Dana Flídrová, Markéta Jílková, Eva Klímková, Jarmila Klímková, Jolana Kobzová, p. Kristková, Marcela Krystlová, Iva Marešová, Mgr. Josef Motyčka, Růžena Neprašová, Dana Pávková, Kateřina Rubínová, Růžena Sychrová, Katka Šemberová, Krasava Šerkopová, Bedřich Šilar, Nela Zvoníčková.

Během výstavy se na dobrovolném vstupném vybralo 1174,- Kč.

V pátek 18. prosince na sále místního kulturního domu adventní čas v naší obci zakončil Lanškrounský ženský pěvecký sbor pod vedením paní Uhlířové svým krásným vánočním koncertem. Snad lze doufat, že koncertů se v budoucnu zúčastní více našich občanů, neboť umění sboru potěšilo všechny posluchače, uvádění písní p. Uhlířovou bylo zajímavé a vtipné.
Na dobrovolném vstupném se vybralo 961,- Kč.

 

Všem organizacím a lidem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na přípravách letošního adventu, velmi děkuji a snad jejich snažení přispělo k dobré vánoční náladě nás všech. Všem občanům přeji krásné prožití vánočních svátků a pevné zdraví v roce 2016.

Jolana Kobzová, místostarostka

Fotografie pořídili:
Vladimír Provazník, Jolana Kobzová